You are currently viewing Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne

Z JAKICH ELEMENTÓW SKŁADA SIĘ APARAT?
Stałe aparaty ortodontyczne stosuje się u dzieci starszych, młodzieży jak również u osób dorosłych. Podstawowe elementy aparatu stałego to pierścienie lub rurki zamocowane na zębach trzonowych. Do pozostałych zębów przy użyciu specjalistycznego kleju przyklejone są zamki, do których wprowadza się metalowe łuki. Mocuje się je przy użyciu estetycznych kolorowych gumek lub cienkich drucików (ligatur).
CZEGO MOŻNA SIE SPODZIEWAĆ PO ZAŁOŻENIU APARATU?
Bezpośrednio po założeniu aparatu Pacjent może odczuwać ogólny dyskomfort oraz nieznaczny ból zębów nasilający się podczas nagryzania jedzenia. Aby minimalizować możliwe niedogodności przez pierwsze kilka dni po założeniu aparatu zaleca się stosowanie diety płynnej oraz półpłynnej. W razie konieczności można stosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe w stosownych dawkach.
Powierzchnia zęba „zaopatrzona” w zamek może także spowodować otarcia na śluzówce będącej w kontakcie z zamkiem (wewnętrzna strona policzka oraz okolice ust). Zaleca się, w pierwszych dniach noszenia aparatu, stosowanie wosku ortodontycznego. Nakładając go na powierzchnię zamka „wygładza się” jego kształt i usuwa możliwą przyczynę otarć. Aby, w razie konieczności, przyspieszyć gojenie podrażnionej śluzówki można zastosować dostępną w aptece maść stomatologiczną o nazwie Solcoseryl. Maść nakłada się bezpośrednio na podrażnione miejsca.
DIETA ORAZ ZALECENIA DOTYCZĄCE NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH
Po początkowym okresie zwiększonej wrażliwości zębów można wrócić do zwykłej diety i spożywać twarde pokarmy. Należy jednak pamiętać o zaleceniach związanych z nawykami żywieniowymi których należy przestrzegać podczas całego okresu noszenia aparatu ortodontycznego. Należy więc:
a) unikać słodyczy a zwłaszcza tych oblepiających zęby (toffi, krówki, czekoladki itp).
b) ograniczyć lub zrezygnować z żucia gumy.
c) unikać gryzienia twardych pokarmów, takich jak duże i twarde owoce czy warzywa (jabłka, kalarepa, marchew itp.) Pokarmy należy pokroić na mniejsze kawałki.
Twarde pokarmy mogą spowodować odklejenie elementu aparatu, jego uszkodzenie a także zdeformowanie metalowego łuku. W przypadku odklejenia zamka należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeżeli jednak zamek nie powoduje drażnienia śluzówki, a termin wizyty nie jest odległy (do tygodnia czasu), zamek zostanie doklejony na kolejnej wizycie. W przypadku jednak, gdy podrażnienie śluzówki lub poczucie dyskomfortu z powodu ruszającego się elementu jest znaczne, należy umówić na wcześniejsze spotkanie.
HIGIENA JAMY USTNEJ PODCZAS NOSZENIA APARATU
W czasie leczenia za pomocą aparatu stałego należy zachować szczególna higienę jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku. Można stosować klasyczne szczoteczki jednak w celu dokładnego oczyszczania powierzchni zębów należy zaopatrzyć się w:
a) szczoteczki międzyzębne – do dokładniejszego szczotkowania powierzchni pod łukiem,
b) szczoteczki jednopęczkowe, które pomagają w dokładnym myciu zęba dookoła zamków.
Ze względu na trudniejsze utrzymanie higieny jamy ustnej jak również na łatwiejsze odkładanie się płytki nazębnej wokół zamków zaleca się- co kilka miesięcy (raz na pół roku)- zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów. W przypadku nie zachowania należytej higieny może dojść do powstania odwapnień wokół zamków i konieczności leczenia.

Dodaj komentarz